Paušalno oporezivanje preduzetnika
Zakonom o porezu na dohodak građana su uvedene četiri kategorije preduzetnika:
1.Preduzetnik
2.Preduzetnik poljoprivrednik
3.Preduzetnik drugo lice
4.Preduzetnik paušalac
Mi ćemo se u ovom blog postu baviti preduzetnikom paušalcem i objasnićemo vam kako izgleda paušalno oporezivanje preduzetnika.
Najčešće pitanje paušalnog preduzetnika je kako će on sada biti oporezivan i koje su njegove obaveze prema državi. I pre nego što odgovorimo na ova pitanja, hajde da definišemo sam pojam paušalac.
Paušalci su samostalni preduzetnici koji su odlučili da ne žele ili nisu u mogućnosti da vode poslovne knjige, zbog čega prema Zakonu o porezu na dohodak građana, porez i socijalne doprinose plaćaju na paušalno utvrđen prihod.
U našoj državi najčešći oblici organizovanja delatnosti jestu – d.o.o.-a i paušal.
Šta je paušalno oporezivanje?
Paušalno oporezivanje je sistem oporezivanje u kojem se na osnovu Zakona o porezu na dohodak građana, reguliše porez na prihod koji će biti fiksan.
Dakle, Poreska uprava određuje iznos poreza i doprinosa koje preduzetnik treba da plati bez obzira na njegove stvarne prihode i rashode i rešenje sa iznosom dostavlja preduzetniku.
Pravo na ovaj vid oporezivanja imaju preduzetnici koji ostvaraju godišnji promet do 6.000.000,00 dinara kao i novosnovani preduzetnici koji planiraju godišnji promet manji od 6.000.000,00 dinara.
Važno je napomenuti i da se jedan deo preduzetnika ne može oprediliti za ovakav vid oporezivanja. Kako je predviđeno gore pomenutim Zakonom, delatnosti za koje nije predviđena takva mogućnost su: trgovine, restorani, reklamiranje, istraživanje tržišta, itd.
Kako se i do kada podnosi zahtev za paušalno oporezivanje preduzetnika?
Kada je reč o podnošenju prijave za paušalno oporezivanje, kako je predviđeno Zakonom o porezu na dohodak građana, prijavu možete podneti nadležnom poreskom organu do 31. oktobra tekuće godine, za narednu godinu.
Od 2020. godine uvedena je i jedna izmena kada je reč o prijavi za paušalno oporezivanje, te je u skladu sa ovom promenom podnošenje prijave moguće izvršiti samo elektronskim putem preko portala Poreske uprave.
Preduzetnici koji su napustili sistem PDV-a, mogu u roku od 15 dana od dana prijema akta o brisanju iz evidencije PDV-a podneti zahtev za paušalno oporezivanje, takođe elektronskim putem preko portala Poreske uprave.
Da li paušalac vodi poslovne knjige?
Kako Ivana Rrnjak, računovođa Vizije kaže, najveća prednost paušalnog oporezivanja jeste u tome što paušalci nemaju obavezu vođenja poslovnih knjiga.
,,Dakle, pored obaveze da plati porez na prihod i socijalni doprinos – na jednoj uplatnici, paušalac je još samo u obavezi da izda račun za svaku prodatu robu ili pruženu uslugu. Ovaj promet on zavodi u Knjizi ostvarenog prometa (KPO),“ objašnjava Ivana.
Rnjak je istakla i da je osim pitanja o oporezivanju, najčešće pitanje u Viziji i koliko novca paušalci smeju da podižu.
,,Dnevni limit, kada je reč o podizanju gotovine sa računa je 150 000 RSD. Dakle, paušalci dnevno mogu podići preko 100 000 dinara i to bez pravdanja računa, što je verujem više nego dovoljan dnevni limit,“ zaključuje Ivana.
Poreska uprava je na svom sajtu objavila kalkulator paušalnog poreza i doprinosa gde možete izračunati procenjeni iznos paušalnog poreza.
https://eporezi.purs.gov.rs/kalkulator-pausalnog-poreza-i-doprinosa.html