Kako podneti prijavu za eko taksu?

Eko taksa:

Ako ste pravno lice, preduzetnik ili član udruženja, od 2019 godine postali ste obveznici plaćanja eko takse.

Zašto ste obavezni da platite eko taksu i kako se određuje njena visina?

Eko taksa je naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine. Iznosi koje privrednici moraju da izdvoje za eko takse, kreću se od 5.000 do dva miliona dinara.

U Srbiji plaćanje eko takse ne zavisi od toga koliko preduzeće zaista zagađuje zajednički životni prostor, već od veličine njihovog biznisa, kao i od delatnosti u kojoj posluju.

Dakle, visina eko takse se određuje na osnovu dva parametra:

1.šifra delatnosti i

2.da li je privredni subjekat veliko, srednje, malo ili mikro pravno lice ili preduzetnik.

Kriterijum za određivanje aktivnosti koje imaju negativan uticaj na životnu sredinu je šifra delatnost:

-ona koja je registrovana u APR ili

-ona čijim je obavljanjem pravno lice ili preduzetnik ostvario najviše prihoda u prethodnoj godini

Iznos takse ne može biti veči od 0,4% prihoda ostvarenih u prethodnoj godini.

Kako podneti prijavu za eko taksu?

Za podnošenje prijave potrebno je popuniti Obrazac 1, a rok da ovo učinite je 31.07. za svaku godinu za koju se podnosi prijava.

Prijavu možete podneti na dva načina: -online, putem portala LPA
-ručno, popunjavanjem obrasca

Ukoliko prijavu ne podnosite online, već je popunjavate ručno, na obrascu je potrebno:

  1. Uneti podatke pravnog lica ili preduzetnika;
  2. Označiti stepen negativnog uticaja na životnu sredin;
  3. Označiti veličinu pravnog lica – prema propisima koje uređuje Zakon o računovodstvu.

Obrazac 1 se sastoji od sledećih polja:

PIB – unosi se poreski identifikacioni broj obveznika

Matični broj – unosi se matični broj obveznika iz Registra jedinica razvrstavanja

Poslovno ime – unosi se pun naziv obveznika u obliku u kome je registrovan kod organa nadležnog za registraciju

Naziv i šifra pretežne delatnosti registrovane u Agenciji za privredne registere – unosi se pretežna delatnost koja je registrovana kod organa nadležnog za registraciju.

Naziv i šifra pretežne delatnosto od koje se ostvaruje najviše prihoda u prethodnoj godini –  unosi se šifra delatnosti od koje je ostvareno najviše prihoda u godini koja prethodi godini za koju se vrši utvrđivanje naknade

Adresa i središte pravnog lica ili preduzetnika – unosi se podatak o adresi sedišta (naziv mesta u kome je sedište, opština sedišta, ulica i broj sedišta) pravnog lica ili preduzetnika koja je upisana kod organa nadležnog za registraciju

Odgovorno lice – unose se sledeći podaci: -Ime i prezime;
-Funkcija;
-Telefon;
-E-mail

Stepen negativnog uticaja aktivnosti pravnog lica ili preduzetnika prema pretežnoj delatnosti :

Veliki uticaj na životnu sredinu
Srednju uticaj na životnu sredinu
Mali uticaj na životnu sredinu

Poslovni prihodi pravnog lica ili preduzetnika ostvareni u godini za koju se vrši utvrđivanje naknade –  unosi se podatak o poslovnom prihodu iz bilansa uspeha. Ukoliko ste pravno lice bilo koje veličine u ovom polju upisujete poslovni prihod na osnovu finansijskog izveštaja od prethodne godine. To znači da za prijavu za 2022. godinu upisujete celokupan prihod iz 2021. Godine. U ovom polju naznačite i za koju godinu se prijava odnosi.

Ukoliko ste se tek registrovali svakako trebate da predate ovu prijavu. U ovom polju upišite da ste novoregistrovano lice. U slučaju kada ste novoregistrovano lice to praktično znači da za prvu godinu poslovanja ne plaćate ništa, jer je prihod u prethodnoj godini nula.

Ukoliko ste paušalac ovde unesite prihod iz KPO knjige.

Veličina pravnog lica ili preduzetnika razvrstana u skladu sa propisom kojima se utvrđuje računovodstvo: Veliko; Srednje; Malo; Mikro pravno lice, odnosno preduzetnik

Jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji obavlja prezežnu detalnost -Ukoliko imate registrovano više poslovnih jedinica na različitim opštinama, u polje „Jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji obavlja pretežnu delatnost” upisujete sve opštine na kojima poslujete. Takođe, na svim opštinama predajete prijavu. Uprave javnih prihoda doneće rešenje po kojem ćete plaćati i to samo na onim opštinama na kojima ostvarujete prihod.

Ako imate više poslovnih jedinica na istoj opštini, podnosi se samo jedna prijava.

Predaja prijave:

Potpisan i popunjen obrazac predajete u jedinici lokalne samouprave, koja donosi rešenje po kojem ćete plaćati eko taksu. Rešenje dobijate poštom, čak i kada podnosite prijavu online.

Način plaćanja eko takse:

Iznos eko takse određen je na godišnjem nivou. Plaća se u 12 mesečnih rata. Takođe, visina takse bi trebalo da bude srazmerna danima kojima ste obavljali delatnost.

Rok za plaćanje akontacija je do 15. u mesecu za prethodni mesec. Akontacije nastavljaju  da teku i u narednoj godini, dok se ne uruči novo rešenje. Račun i poziv na broj se ne menjaju. Za plaćanje eko takse šifra plaćanja je 153 za gotovinske uplate, odnosno 253 za uplate sa računa.